Ultimele știri
Acasă / COMUNICATE / Consiliul Judeţean Dolj şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj au premiat cele mai bune performanţe sportive obţinute pe parcursul anului 2021

Consiliul Judeţean Dolj şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj au premiat cele mai bune performanţe sportive obţinute pe parcursul anului 2021

Evenimentul s-a desfăşurat luni, 13 decembrie 2021, la sediul Consiliului Judeţean Dolj. Clasamentele au luat în considerare rezultatele sportivilor şi antrenorilor acestora în cadrul competiţiilor internaţionale oficiale.

S-au avut în vedere atât sporturile olimpice cât şi sporturile neolimpice, fiind realizate pe categoriile juniori, seniori şi veterani. Menţionăm că, în total, au fost premiaţi 35 de sportivi şi antrenori.

Sporturi olimpice

Coman Ștefan – Clubul Sportiv UniversitateaCraiova
Locul XI – Campionatul European de lupte U23, categoria 65kg;
Locul I – 65kg – Turneu internațional U23 ”PetkoSirakov și Ivan Iliev”, Bulgaria 25-28.03.2021;
Locul II – 65kg – Turneu Internațional Seniori ”Dan Kolov și Nikola Petrov”, 08-11.04.2021;
Locul IV – 70kg – Roma Beach Wrestling World Series Seniori, Italia, 03-05.09.2021;
Locul III – 70kg – Katerini Beach Wrestling World Series, Grecia, 10 – 11.09.2021;
Locul I – 70kg – Finală C.N Individual Seniori U23, Lugoj, 30.07-01.08.2021;
Locul II – 70kg – C.N. Individual Lupte pe Plajă Seniori, Costinești, 29.08 – 01.09.2021;
Locul III – 70kg – Cupa României Seniori, Constanța 14-16.10.2021.

Kovacs Răzvan Marian – Clubul Sportiv UniversitateaCraiova
Locul VII – Campionatul European de lupte, seniori, 57 kg;
Locul III – 61kg – Turneu Internațional ”Ion Corneanu și Ladislau Simon”Seniori, București 03 – 05 09 2021;
Locul I – 57kg – Cupa României Seniori, Constanța 14-16.10.2021.

Cîmpanu Alexandru – U Craiova 1948 Club Sportiv S.A
Locul IX – Turneu Final Campionatul European de Fotbal, tineret U21;
Câștigător Supercupa României;
Vicecampion Național Liga I, fotbal.

Vlădoiu Ștefan – U Craiova 1948 Club Sportiv S.A
Locul IX – Turneu Final Campionatul European de Fotbal, tineret U21;
Câștigător Supercupa României;
Vicecampion Național Liga I, fotbal.

Anghel Eugenia – Sport Club Municipal Craiova
Locul II – Cupa Mondială de box, senori;

Locul I – Campionat Balcanic de box, seniori;
Campioană națională de seniori;
Câștigătoare Cupa României.

Ene Roxana –CSM Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic atletism, 4×100 m ștafetă;
Locul I –Campionatele Internaționale de Atletism–4x400m;
Locul II – Campionatele Internaționale de Atletism – 4x100m;
2 x Locul III – Campionatele Internaționale de Atletism – 100 m, 200m.

Roșianu Ana Maria – CSM Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic atletism, 4x100m ștafetă;
Locul III – Campionatul Național de Atletism –sală – 60m;
Locul III – Campionatul Național de Atletism – 100m.

Râciu Cleonia– Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul V – Campionatul Balcanic de judo, categoria 52 kg;
Locul I – 57 kg, C.N.Seniori, Poiana Brașov, 25-27.03.2021;
Locul III – open, C.N.Seniori, Poiana Brașov, 25-27.03.2021;
Locul I – 57kg, Cupa României Seniori, Poiana Brașov, 25-26.06.2021;
Locul III – 63 kg, C.N. Seniori NeWaza, Poiana Brașov, 27.06.2021;
Locul V- 57 kg, Cupa Europeana, Praga, 26-28.08.2021;
Locul III – 57kg, Seniori, Turneu internațional ”Cupa Temerarului”, Sibiu 24-25.09.2021.

SPORTIVI JUNIORI
Iliescu Beatrice – Colegiul Național Nicolae TitulescuCraiova
Locul IV – Cupa Mondială de volei U18

Bora Alexandru – LPS P. Trișcu Craiova / CSM Craiova
Locul XI – Campionatul European de lupte, U15;
Locul I – Campionatul Național de lupte, U 15;
Locul II – CUPA ROMANIEI lupte, U 15.

Nicoară Valentina – Clubul Sportiv Municipal Craiova / Steaua București
Locul II – Campionat Balcanic de atletism, Juniori I, prăjină;
Multiplă campionă națională la atletism categoriile de Tineret, U20, U18.

Pușcașu Simona – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionat Balcanic de lupte, cadeți;
Duplu campion national lupte plaje U13, U15;
Vicecampion national lupte plaje traseu aplicativ;
Locul III campionatul national de lupte.

Boicea David – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul III – Campionat Balcanic de lupte, U15;
Locul I – 62kg – Cupa României lupte;
Locul I – 62kg – Finală C.N. U15;
Locul III – 60kg – Finală C.N. Individual Lupte pe plajă U15;
Locul I – 62 kg – Finală C.N. Individual aptitudini specifice U15;
Locul III – 62kg – Campionat Balcanic U15.

Lăzărică Sorin – LPS P.Trișcu Craiova
Locul II – Campionat Balcanic de lupte, cadeți, categoria 51kg;
Locul II – Campionat Mondial de lupte pe plajă, cadeți, categoria 51kg;
Locul I – Campionat Național de lupte, cadeți, 50kg.

SPORTIVI VETERANI

Neagu Adrian – Clubul Sportiv UniversitateaCraiova
Campion European de atletism master, proba lungime;
Vicecampion European de atletism master proba 60 metri.

Sporturi / probe neolimpice

SPORTIVI SENIORI

Irimia Adina – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Campionat Mondial lupteplaja -etapa I – III, etapa II – IV, etapa III – IV, etapa IV – III
Gogoloși Bogdan – Clubul Sportiv UniversitateaCraiova
Dublu campion mondial și dublu vicecampion mondial karate shotokan, proba kumite
Albulescu Alexandru – Clubul Sportiv Gladiator GYM
Dublu campion Mondial culturism gamer clasic;
Vicecampion European de culturism gamer clasic

Vasile Mădălina – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I, II, II, III, III, V – Campionat Mondial karate

SPORTIVI JUNIORI

Bărăga Rebeca – LPS P.Trișcu Craiova / CSM Craiova
Locul III – Campionat Mondial de lupte pe plajă, categoria 60 kg
Sîrbulescu Robert – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I, II – Campionat Mondial de karate Shotokan

Budan Pîrvu Patrick– Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul II – Campionatul Mondial karate;
2x Locul III – Campionatul Mondial karate

PREMIERE ANTRENORI
Popescu Adrian- Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova
Antrenor al lotului national de volei feminin U18;
Antrenor al sportive Iliescu Beatrice.
Cimpoeru Marius – LPS P.Trișcu Craiova, CS U. Craiova
Antrenor al sportivilor Kovacs Răzvan, Bora Alexandru.
Cimpoeru Aurel – LPS P.Trișcu Craiova, CS U. Craiova
Antrenor al sportivului Coman Ștefan.
Voinea Mihai Daniel – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Antrenor al sportivilor Rîciu Cleonia.
Mustățea Dora – Sport Club Municipal Craiova
Antrenor al sportivei Anghel Eugenia.
Ștef Claudia – Antrenor Clubul Sportiv Municipal Craiova
Antrenor al sportivei Nicoară Valentina.
Banciu Petre – Clubul Sportiv Municipal Craiova.
Antrenoral sportivelor Pușcașu Simona, Irimia Adina
Boboșca Valentin – LPS P.Trișcu Craiova
Antrenor al sportivilor Bărăga Rebeca, Lăzărică Sorin.
Torcea Costel – Clubul Sportiv Gladiator Gym Craiova
Antrenor al sportivului Albulescu Alexandru.
Mitroi Geri Constantin- Club Sportiv Universitatea Craiova
Antrenor al sportivilor Gogoloși Bogdan, Sîrbulescu Robert și Vasile Mădălina.
Ene Eugenia – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Antrenor al sportivei Ene Roxana.
Călin Mircea – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Antrenor al sportivei Roșianu Ana Maria.

ANTRENORUL ANULUI
Radu Podeanu Antrenor al lotului național de scrimă,
Locul II – Jocurile Olimpice cu sportiva Popescu Brânză Ana Maria.

Director executiv, Alina Ionescu

Urmareste REPUBLICA TV LIVE

Despre admin

V-ar mai putea interesa

Schimbare de comandă la Jandarmeria Dolj

Noul comandant al jandarmilor doljeni este colonelul Laurențiu Vînturiș. Foto: Festivitate de predare-primire a comenzii …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.